Main Menu

Міжнародний досвід законодавчого регулювання функціонування криптовалют

Великий крок в боротьбі з анонімністю в сфері криптовалюта зробив Євросоюз. 10 січня 2020 року набула чинності П’ята директива ЄС про протидію відмиванню грошей (AMLD5), яка посилила вимоги до криптовалютних платформ.В результаті цього кілька стартапів заявили про припинення діяльності, наприклад, Майнінг-пул SimpleCoin і ігрова платформа Bitcoin Chopcoin, а біржа Deribit переїхала в Панаму.

Нові правила вимагають від криптовалютних бірж, провайдерів гаманців і постачальників послуг із зберігання даних зареєструватися у місцевого регулятора (наприклад для Великобританії це буде Управління з фінансового регулювання і нагляду) і продемонструвати неухильне дотримання процедур «знай свого клієнта» ( KYC ) і боротьби з відмиванням грошей ( AML ). Тобто, зобов’язує всі компанії, в тому числі, що працюють з цифровими монетами, ідентифікувати своїх користувачів.

Криптовалютні платформи будуть зобов’язані виконувати правовий аудит клієнта (customer due diligence, CDD) і подавати звіти про підозрілу діяльність (suspicious activity reports, SAR).

Підрозділам по збору фінансової інформації може бути доручено отримувати адреси та ідентифікувати власників віртуальних валют, що унеможливить їх анонімне використання.

Криптоспільнота відчуває з цього приводу змішані почуття – з одного боку, введення нових правил ускладнить життя криптовалютним компаніям – можливо, деякі з них будуть змушені закритися через збільшення витрат, пов’язаних з необхідністю дотримуватися нових вимог і небажанням вводити примусові процедури KYC і AML (як це зробили майнінговий пул Simplecoin і ігрова платформа Bitcoin Chopcoin – компанії відзначають, що вимоги KYC і AML не узгоджуються з їх цінностями і уявленнями про приватності).

З іншого боку, довгостроковий ефект від нової директиви повинен полягати в підвищенні довіри до криптовалютного ринку з боку традиційних фінансових інститутів. Зокрема, банки перестануть ставитися до криптовалютних компаній як до злочинців і вставляти їм палки в колеса, відмовлятися відкривати їм рахунки і надавати інші фінансові послуги. Крім того, прозорість і відкритість можуть залучити інституційних інвесторів до ринку, що стрімко розвивається.

В порівняння, Південнокорейська криптобіржа Bithumb почне відстежувати підозрілі транзакції в криптовалюті для підвищення безпеки і відповідності з новим законодавством. Для цього торгова площадка інтегрує інструмент від аналітичного сервісу Chainalysis, про що вона повідомила в прес-релізі.

Ймовірною причиною дій біржі є нова політика Південної Кореї. Минулого тижня, 5 березня, уряд країни легалізувало криптовалюту, прийнявши поправки до законодавства. У разі їхнього підписання президентом, місцеві компанії будуть зобов’язані дотримуватися всіх вимог фінансової звітності, використовувати тільки банківські рахунки з реальними іменами, проводити ідентифікацію особи користувачів (KYC) та інше.

За останній час компанії, що працюють з криптовалютою, стали значно частіше вдаватися до посилення контролю за засобами своїх користувачів. Наприклад, 12 лютого 2020 року про впровадження того ж інструменту від Chainanylsis повідомила Tether, емітент стейблкоіна USDT. Це ж рішення використовується біржами Bittrex, Bitfinex і Binance.

Остання 13 січня заблокувала акаунт користувача на вимогу поліції України. Клієнт втратив доступ до засобів та можливість їх виведення після надходження на рахунок USDT, куплених за готівку. Як пояснив представник торгового майданчика, майданчик може вдаватися до подібних заходів, якщо криптовалюта клієнта має відношення до будь-яких злочинів або порушень.

При цьому заперечувати, що криптовалюта часто використовується для злочинної діяльності, нерозумно. У зв’язку з цим логічно, що в разі легалізації цифрових грошей і впровадження державного контролю анонімністю доведеться частково пожертвувати.

З іншого боку, очевидний тут і позитивний момент. Зменшення анонімності криптовалюта дозволить піти від тіньового бізнесу, який асоціюється з криміналом, до максимально прозорого і чистого.

Корисні посилання: Міжнародний досвід законодавчого регулювання функціонування криптовалют, криптовалютних бірж та майнінгу

(фото з сайту pixabay.com)

Читайте також: Влада Німеччини вперше визнала bitcoin фінансовим інструментом

Переглядів:282

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Read previous post:
Повідомлення Нацкомфінпослуг щодо здійснення актуалізації інформації СПФМ

СПФМ необхідно переглянути форми ФМ № 1, які були подані для постановки на облік у Держфінмоніторингу та подати до Держфінмоніторингу...

Close