Main Menu

НБУ: «Спліт» готовий на 90%

news.finap

«Спліт» готовий на 90%. Ми повністю вписуємося в наш графік отримання функцій від Нацкомфінпослуг. Таку позицію висловила перший заступник Голови НБУ Катерина Рожкова у інтерв’ю виданню «Фінклуб».

На своїй сторінці в facebook НБУ навів головні тези:

Про готовність НБУ до «спліту»

Перше – ми показали ринку своє бачення майбутньої роботи. Сьогодні майже готові пропозиції до рамкового закону про фінпослуги. Це наш основний документ. Хочемо, щоб проекти законів про страхування та кредитні спілки потрапили в Раду до 1 липня. Решта законопроектів теж в роботі.

Друге – ми змінили внутрішню структуру НБУ. Провели конкурси на посади керівників нових департаментів, зараз переможці проходять формальні процедури оформлення.

Третє – продовжуємо роботу зі звітністю небанківського ринку. Понад тисячу компаній вже протестували подачу звітності.

Ще залишаються технічні питання, але по суті ми готові до «спліту».

Про роботу ринку з новим регулятором

З 1 липня для компаній все залишиться так, як було. Зміниться лише адреса для подання звітності. А нове регулювання з’являтиметься поступово.

Необов’язково нові вимоги будуть йти в бік посилення. Лише два сегменти вимагають більш пильної уваги – страхові компанії та кредитні спілки, оскільки вони працюють з грошима населення і бізнесу.

Інша частина небанківського ринку працює на власному капіталі або кредитах, тобто не залучає у населення гроші.

Для менш ризикових сегментів (лізинг, факторинг, ломбарди) передбачено серйозне послаблення. Зокрема, буде розширено перелік видів ліцензійної діяльності, а отже і розширення бізнесу.

Для неризикових сегментів не буде нормативів. Залишиться лише безвиїзний нагляд за діяльністю, а також посилена увага до ринкової поведінки.

Про фінкомпанії та кредити під 700% річних

У цьому сегменті головне – це захист прав споживача. Не секрет, що права порушуються. Деякі фінкомпанії приховують в рекламі реальні ставки, які можуть перевищувати 700% річних. Чому так? Сьогодні вимоги закону про розкриття повної вартості кредиту не поширюються на позики до однієї мінімальної зарплати (4723 грн) і терміном менше місяця. Водночас середня сума кредиту у «фінів» – 3711 грн, а термін – менше 30 днів.

Тобто, вимоги закону не покривають більшість цих кредитів. Зараз до другого читання готується законопроект, яким дію закону буде поширено на такі кредити. Національний банк це підтримує. Це дозволить посилити захист прав клієнтів фінкомпаній.

Про страхування життя

Для популяризації страхування життя серед населення потрібна макрофінансова стабільність. Адже лайфове страхування – це довгострокова інвестиція. Сьогодні така стабільність вже є: банківська система в порядку, інфляція низька, валютний ринок стабільний.

Другий аспект – це наявність розвиненого фінансового і фондового ринків. З цим у нас погано – можливості дуже обмежені.

Третій аспект – це питання фінансової культури і грамотності населення. Попит на накопичувальне страхування дуже низький.

Сьогодні ми бачимо, що обсяг лайфового страхування становить менше 10% від загального страхування. А наша мета до 2025 року – досягти 20%.

Про фонд гарантування для лайфових страховиків та кредитних спілок

Ми за необхідність надання таких гарантій. Але є чимало питань. Перше – це модель фонду. Чи буде це в рамках вже існуючого Фонду гарантування вкладів або буде створений окремий фонд? Якщо це в рамках вже існуючого, то спочатку необхідно вирішити питання його платоспроможності.

Друге – нові члени фонду мають бути готові до регулярних відрахувань і вступного внеску. Щоб гарантувати страхові накопичення, ми повинні бути впевнені в якості самих страхових компаній.

В будь-якому випадку – це перспектива не цього, і навіть не наступного року.

Про захист прав страхувальників

Для того, щоб компанії не зникали з грошима клієнтів потрібен проактивний нагляд, а не реактивний, як зараз. До того ж в страхуванні не врегульовано питання виведення з ринку неплатоспроможних страхових компаній або добровільний вихід.

Хочемо, щоб у страховиків були такі ж опції, як і у банків: можливість передачі активів і пасивів, приєднання, злиття, здавання ліцензії без ліквідації юридичної особи.

(фото з сайту finclub)

Переглядів:383

Схожі новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Read previous post:
Close